Menu
عکس پروفایل خاص افکتینو

فعالیت 52 درصد تعاونی‌ها در بخش تولید – اخبار شهرستان اهر نما

اهر نما

به گزارش خبرنگار فارس از شهرستان ساری، ماشاالله عظیمی ظهر امروز در چهاردهمین دوره معرفی تعاونی‌های برتر استان مازندران اظهار کرد: در یک دهه گذشته اقتصاد دنیا برای تکمیل چرخه عدالت داری و حکمرانی به تعاونی روی آورده است و به سمت اقتصاد تعاون در حرکت هستند و قوانین را اصلاح و دولت را ا مداخله بازداشتند و اختیارات زیادی به مردم دادند.

وی افزود: تامین مالی در کشور محدود کننده است و  بار اقتصاد به غلط به دوش بانک است و بانک چون بنگاه‌داری می‌کند قادر به حل مشکل تعاونی ها نیست.

دبیر اتاق تعاون ایران با بیان اینکه اختیاراتی که در قانون اساسی و قانون تعاون تعاون داه شد، خوب است، افزود: بعضی از دستگاه‌ها به دستگاه تولید بخشنامه‌ها تبدیل شدند.

این مسؤول با بیان اینکه 52 درصد کل تعاونی‌ها در بخش تولید هستند، تصریح کرد: از  104 هزار تعاونی در کشور 60 هزار تعاونی فعال هستند اما  شاهد افزایش ارزش افزوده در کشور حس نمی‌کنیم، اشکال آن در خودمان است.

عظیمی خاطرنشان کرد: کار حاکمیت شبکه‌سازی و ایجاد بستر است تا تعاون به شبکه گسترده تبدیل شود.

این مسؤول اضافه کرد: هر چه اقتصاد خصوصی‌تر و تعاونی باشد ارزش افزوده بیشتری دارد و مردم برای مال خود بیشتر دل می‌سوزانند و دولت تنها باید تامین اعتبار می‌کند.

وی با بیان اینکه 25 درصد منابع بانکی به تعاون اختصاص پیدا کرده است، گفت: کمتر از نیم درصد سرمایه کشور در این بانک نیست و توسعه تعاون بدون نهادهای پولی امکان‌پذیر نیست.

دبیر اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه  50 درصد منابع بانکی باید در بخش تعاون آورده شود، گفت: دستگاه‌های متولی نسبت به تهیه و تصویب سند توسعه تعاون اقدام کنند.

عظیمی اعلام کرد: برند در بخش تعاون احیاء نشده است و دولت باید بسترها و ضعف‌های موجود را حل کند.

ثبت هزار و 300 تعاونی در سایت تعاون مارکت

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری‌تعاون کشور اظهار کرد: بخش تعاون به عنوان کالبدی برای کشور در حال حاضر مفید است و مورد تائید همگان است و دولت و مجلس شورای اسلامی برای بخش تعاون ارزش قائل هستند.

مهدی حسین‌نژاد با اشاره به اینکه  حدود هزار و 800 تعاونی از صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری ضمانت نامه گرفتند، افزود: اکثر شرکت تعاونی‌هایی که موفق شدند از صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری و بانک تعاون استفاده کردند.

وی با بیان اینکه  95 هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد، اشاره کرد: دانش کارآفرینی در تعاونی‌ها نسبت به شرکت‌های صنعتی کم است و بعضی از شرکت‌ها عمرشان بالا است و روش بعضی از تعاونی‌ها سنتی است.

حسین‌نژاد گفت: بازار مجازی به نام تعاونی مارکت برای شرکت‌های تعاونی ایجاد شد که بسیار هوشمند است و تمام نیازهای اولی یک شرکت تعاونی که بتواند در بازار خودش را نشان بدهد در آن بازار وجود دارد.

این مسؤول با اعلام اینکه هزار و 300 تعاونی در سایت تعاون مارکت تولیدات خود را ثبت کردند، یادآور شد: سهم زنان در این بازار خوب دیده شده است  اما سهم مازندران در تعاونی مارکت کم است و تعاونی‌ها اطلاعی در این زمینه ندارند.

انتهای پیام/86051/ج

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *